niedziela, 17 wrzesień 2017 13:24

Absolwenci wracają

Napisał

12 września naszą szkołę odwiedził jej absolwent z 2008 roku, Piotr Kłodawski. Będąc na drugim roku koreanistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu Piotr został zakwalifikowany na stypendium rządu koreańskiego, które pozwoliło mu na 4 letnie studia na kierunku stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Seulu. Spędził tam łącznie 7 lat. Przed kilkoma dniami wrócił do Polski jako pracownik koncernu LG i zgodził się odwiedzić nasza szkołę. Na spotkaniu z uczniami Chrobrego opowiedział m.in. o koreańskim systemie edukacji w którym młodzież uczy się praktycznie kilkanaście godzin dziennie. Takie kształcenie zajmuje jej całe dnie, a maturzyści muszą zdawać egzaminy ze wszystkich przedmiotów, a nie tylko z tych które leżą w kręgu ich zainteresowań - nagle obowiązkowa matura z matematyki przestała być aż taka straszna. Piotrek opowiedział też o swoich studiach, a także o późniejszej pracy. Z przerażeniem słuchaliśmy o dniu typowego Koreańczyka, który zmuszony jest do niejednokrotnie 14 godzinnego dnia pracy. Jakby tego było mało musi uczestniczyć w imprezach, na które zaprasza go szef - kto z nas chciałby spędzać swój wolny czas z człowiekiem który całymi dniami może na nas bezkarnie krzyczeć? Zaskoczyły nas również stosunki w biurze, które uwzględniają totalne posłuszeństwo kierownikowi czy nierówne traktowanie kobiet wobec mężczyzn. Stosunki damsko-męskie, w których pary muszą "wszystko" robić razem również były niemałym dla nas szokiem. Dążenie par do upodobniania się poprzez chociażby styl ubierania się, który na zachodzie jest znacznikiem indywidualności. Odwiedziny Piotrka pokazały nam jak inne od naszego, a przy tym fascynujące są społeczeństwa Azji. Być może przyczyni się to do poszerzenia kręgu naszych zainteresowań? A może przynajmniej przestaniemy tak narzekać na szkołę gdy przypomnimy sobie w jaki sposób kształcą się koreańskie dzieci? Z pewnością wizyta ta była dla nas ciekawym doświadczeniem a naszemu absolwentowi życzymy dalszych sukcesów.

Wiktoria Janik III B

 

Czytany 2834 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 wrzesień 2017 19:16