wtorek, 05 marzec 2013 17:52

STYPENDIUM DLA UCZNIÓW Z FUNDUSZY GOETHESCHULGEMEINSCHAFT

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

STYPENDIUM DLA UCZNIÓW

Z  FUNDUSZY  GOETHESCHULGEMEINSCHAFT

 

Goetheschulgemeinschaft – stowarzyszenie skupia byłych uczniów grudziądzkiego Gimnazjum im. Goethego, które przed II wojną światową mieściło się w budynku obecnego Zespołu Szkół Technicznych im J. J. Śniadeckich. Uczęszczali do niego młodzi Niemcy mieszkający w Grudziądzu i okolicach naszego miasta. Po zakończeniu wojny już w 1946 roku byli uczniowie Gimnazjum Goethego rozpoczęli poszukiwania swoich kolegów i koleżanek, którzy osiedlili się w różnych zakątkach Niemiec. W 1992 roku stowarzyszenie zostało zarejestrowane i za jeden z celów postawiło sobie wspieranie wzajemnego porozumienia między Polakami i Niemcami. Realizowane jest ono m. in. poprzez fundowanie stypendiów.

 

        Od 2001 roku „Goetheschulgemeinschaft” – niemieckie Stowarzyszenie Uczniów byłego Gimnazjum W. Goethego funduje co roku stypendia dla uczniów grudziądzkich szkół. W ramach tego stypendium uczniowie uczestniczą nieodpłatnie w trzytygodniowym międzynarodowym kursie letnim w Bielefeldzie. Koszty zakwaterowania oraz wyżywienia pokrywane są również z funduszu stowarzyszenia.

 

W programie kursu przewidziane są zajęcia doskonalące i pogłębiające znajomość języka niemieckiego oraz rozrywka: sport, dyskoteki, wyjścia do kina itp. Dla uczestników kursu organizowane są także wycieczki do większych miast Niemiec.

 

  Propozycję stypendium otrzymuje nasze liceum dla jednego ucznia zazwyczaj co 2 lata. Do chwili obecnej ze stypendium skorzystały następujące osoby:

 

  1. Agnieszka Basak, 2001 r.
  2. Anna Grochocka, 2004 r.
  3. Monika Kieloch, 2006 r.
  4. Paulina Borowska, 2007 r.
  5. Ewelina Nogal, 2009r
  6. Paulina Lutostańska, 2011 r.

 

 

 

Niezapomniane wakacje z językiem niemieckim

 

 

 

        W kwietniu 2007 r. dowiedziałam się, że zostałam wytypowana do stypendium ufundowanego przez Goetheschulgemeinschaft.  Takie stypendium przyznawane jest co roku tylko jednej osobie z naszej szkoły. Komisja po rozmowie prowadzonej w j. niemieckim z poszczególnymi kandydatami wybrała właśnie mnie. Radość przeogromna!!! Czekał na mnie trzytygodniowy pobyt w Bielefeldzie i udział w letnim międzynarodowym kursie językowym.

       Po przyjeździe do Bielefeldu (14 lipca) zaopiekowała się mną i Pauliną z II LO pani  Hanna Dingerdissen, przedstawicielka Goetheschulgemeinschaft. Pani Hanna była bardzo miła i dbała abyśmy dobrze się czuły w czasie pierwszych dni pobytu w Bielefeldzie. Choć jestem osobą, która lubi dużo mówić, nie ominął mnie na początku problem tzw. bariery językowej. Nie rozumiałam, co do mnie mówiono. Na szczęście z każdym kolejnym dniem i dzięki cierpliwości pani Hanny było coraz lepiej.

      Po przeprowadzeniu testów przydzielono nas do grup według poziomu językowego. W mojej grupie byli ludzie z różnych krajów ale najwięcej czasu spędzałam z  Hiszpanami i Bułgarami. W godzinach przedpołudniowych odbywały się ciekawie prowadzone zajęcia m.in. z gramatyki. Poza murami tutejszego uniwersytetu  przeprowadzaliśmy np. wywiady. Potem czas wolny: zakupy, dyskoteki, uczenie się gotowania własnych obiadów, gdyż niemiecka kuchnia mi nie smakowała. Oprócz organizowanych wycieczek do Kolonii i Münster nasza paczka zdecydowała się samodzielnie zwiedzić Bonn i Aachen. Przygód oczywiście nie zabrakło.

        Cieszę się, że mogłam brać udział w kursie organizowanym przez uniwersytet w Bielefeldzie. Języka niemieckiego, który jest od kilku lat moją pasją, miałam okazję uczyć się nie tylko na kursie ale również w dyskotece, restauracji, sklepie, na dworcu kolejowym. Jest to nadal środek komunikacji z osobami, które poznałam na kursie i z  którymi do tej pory utrzymuję kontakty. Goetheschulgemeinschaft – dziękuję!

                                                                                                          Paulina Borowska

Czytany 90367 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 marzec 2013 18:01
Więcej w tej kategorii: « Zastępstwa Kadra pedagogiczna »